A pak kuchyň zahalil dým

19. března 2017 v 22:41 | I-run lady |  Hladové fejetony


(...) pak kuchyň zahalil hustý černý dým stoupající z pootevřené trouby. Tak skončil den, kdy zmizelo slunce.


No dobrá, tak hezky popořadě. Zaprvé - tohle není žádný hororový příběh, který by mohl konkurovat Daphne du Maurier. Ne. Vlastně je to prach obyčejné líčení reality naší kuchyně (což, uznávám, svým způsobem spadá do kategorie thrillerů). Kdybych měla dvěma větami pokračovat - a zhatit celou atmosféru - napíšu: nebýt sestry, který přišla s nápadem otevřít okno a pomoci trochu tání ledovců vypuštění spodin z nepodařené várky koláčků do ovzduší, možná už by jsme ten den ani slunce nezahlédli. Digestoře jsou zkrátka v dnešní době moc přeceňované - není nad staré dobré okno otevřené dokořán.

A dál už to nejspíš znáte ze své kuchyně. Vzhledem k tomu, že se to (jak doufám) stane občas každému, nabízí se otázka, jestli jsme skutečně na vině my a naše nešikovnost, nebo jsou tu i jiné důvody. Třeba televize. To, že dvoutisící díl ordinace musíte vidět do konce koláčky nekoláčky, vysvětlujte hladovým spolubydlícím a vyuzeným sousedům. Nebo počítač. To si tak projíždíte fotky nové přítelkyně svého ex a zničeho nic páchnete jako buřt. Proč vy musíte celý život hasit podpálenou kuchyň, zatím co ta kráva si jezdí do Dubaje za cizí peníze?

Věřte, že na hledání výmluv a důvodů jsem expert. Žebříček deseti důvodů, proč se z křehkého těsta stává pod našima rukama nepoživatelný uhel, dám dohromady v mžiku. Ještě před ordinací, ulici, svatbách v Benátkách a dalších seriálech, co právě teď ovládají české přijímače, se drží děti. A mazlíčci. Ať už vám na nohu slintá dvou nebo čtyř nohý tvor, vaření je hned větší výzva.

Nicméně, dnů, kdy není vidět slunce, je - bez ohledu na to, co říkají meteorologové - v roce mnoho. Začínají docela nevinně, prostým "podívej, mají v akci cuketu, z té už jsem dlouho nic neudělala!" a končí ironickým opakováním týž věty do kolonky "důvod založení požáru". Nevím, co na to statistici, ale tipuji, že každý den alespoň jedna domácnost vyhoří při pokusu o home-made cookies a několik sousedů je mučeno imisemi spáleného guláše.

Možná je na čase, aby mladá generace právníků začala dávat dohromady zákoník vaření. Je jen otázkou času, než si někdo podá na toho vtipálka, co své alchimistické pokusy o vytvoření zlata testuje na českých maminách ( ne, tentokrát není řeč o mě!! ), žalobu. Ne všechno se dá vyřešit pozváním na spálené koláče......
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 20. března 2017 v 7:15 | Reagovat

Fíha, takhle dobrý (a vtipný) článek na TT jsem už dloooouho nečetla! U nás v kuchyni ještě nikdy nehořelo (to musím zaťukat), ale běžně dochází k nevysvětlitelné proměně: vařím něco přesně podle receptu, když vtom zjistím, že z toho vylezlo něco úplně jiného, než v receptu slibovali. :D

2 Eliss Eliss | Web | 20. března 2017 v 8:07 | Reagovat

Já na Ordinaci nekoukám, takže jsem ještě nikdy v kuchyni nic nepodpálila :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama